SALE
 
 

Sprawdź jakie Ty masz na sumieniu?

I co możesz zrobić, aby długo cieszyć się blaskiem swojej biżuterii.

 

1. Pozostawianie biżuterii w łazience np. na umywalce.

Czy zdarza Ci się zdjąć biżuterię przed myciem lub kąpielą i zostawić ją na umywalce lub w innym miejscu w łazience, a później zostawić ją nawet na długi czas ?
Niestety panująca wilgoć w łazience bardzo źle wpływa na kondycję i wygląd biżuterii. Nie tylko srebro i złoto, czy tez posrebrzana biżuteria przez to ciemnieje, ale również takie elementy jak gumki w bransoletkach, czy sznurki nabierają wilgoci i niszczeją, stając się mniej wytrzymałe, a także zmieniają kolor. A jeśli w trakcie kąpieli przypomni Ci się o swojej biżuterii i odłożysz na bok mokrą,  a potem zapomnisz o niej nawet na kilka dni…. To niestety bardzo może zmienić swój wygląd na gorszy.

2. Zostawienie biżuterii na parapecie okiennym czy też w innym przypadkowym miejscu (np. w kuchni w pobliżu zlewu)

Biżuteria srebrna lub z różnych metali leżąca na słońcu na parapecie będzie ciemnieć, jest to naturalny proces utleniania powstały w wyniku reakcji srebra czy metali z tlenkami siarki zawartymi w powietrzu.Natomiast takie elementy biżuterii jak kolorowe sznurki, piórka, chwosty mogą zmieniać kolor lub blaknąć pod wpływem światła.
Jedynie tak naprawdę biżuteria z kamieni naturalnych „lubi” leżeć na słońcu, ponieważ te kamienie w słońcu nabierają energii od słońca, aby później oddać ją swojej właścicielce. Takim najlepszym przykładem jest np. bursztyn, kryształ górski czy tygrysie oko. Słońca nie „lubi” i zmienia swój kolor na przykład ametyst czy prawdziwy turkus.

3. Sprzątanie, mycie naczyń, praca wysiłkowa
Niestety chemia do sprzątania jest bardzo niekorzystna dla biżuterii.
Biżuteria nie powinna być narażona na kontakt z detergentami, gdyż niektóre środki chemiczne zawierają substancje mogące uszkodzić jej delikatną powierzchnię.
Zdejmuj biżuterię przed jakimikolwiek pracami domowymi. Na przykład srebro jest miękkie i wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, niechcący możesz ją zarysowania czy odkształcić. Wydzielany pot podczas wysiłku  również działa niszcząco na biżuterię jak środek chemiczny.

4. Przechowywanie biżuterii w metalowej lub szklanej skrzynce i do tego za ciasnej.

Metal nie najlepiej reaguje z srebrem. Najlepsze będą zamykane pojemniki wykonane z drewna, i najlepiej nie lakierowane wewnątrz. Bardzo dobre są również zamykane szkatułki i pudełka wyściełane miękką tkaniną. Pozwala to na ograniczenie dostępu powietrza do biżuterii i zmniejszenia możliwości powstawania na niej tlenków oraz zabezpiecza przed zarysowaniu o jej np. metalowe czy szklane ścianki.
Upychane sporej ilości biżuterii w małej szkatułce lub pudełku powoduje, że niektóre elementy mogą się zniekształcić, połamać lub bardzo splątać jeśli chodzi o delikatne łańcuszki. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest szkatułka z przegródkami, gdzie każda delikatniejsza biżuteria ma swoje miejsce. Jeśli nie masz takiej odpowiedniej szkatułki świetnym i tanim sposobem do przechowywania są woreczki strunowe. Chronią przed wilgocią i przed utlenianiem.

 

5. Robienie makijażu, perfumowanie czy kremowanie się z biżuterią na sobie.

Wystawianie biżuterii na działanie dezodorantów, perfum, lakierów, kremów i emulsji do rąk , powoduje, że kosmetyki te mogą dostać się w zakamarki biżuterii i są trudne do usunięcia, a zawarte w nich substancje chemiczne mogą przebarwić biżuterię.

6. Spanie w biżuterii.
Lepiej odpoczniesz bez biżuterii, bo nie będzie Cię nic uwierało ani ugniatało, jak na przykład sztyfty w kolczykach. Niestety srebro jest bardzo miękkim materiałem i podczas spania możesz je zniekształcić lub zerwać, poprzez np. nieświadome szarpniecie.

7. Kąpiel z biżuterią w morzu, basenie czy też pod prysznicem
Słona woda w morzu, czy też chlorowana w basenie stanowią bardzo silny środek chemiczny, który może zareagować na biżuterię ze srebra, kamieni czy inne materiały takie jak sznurki. Powoduje ich utlenianie- ciemnienie i zmianę koloru. Na przykład na srebrze mogą się pojawić charakterystyczne żółte plamy. Niestety też znacznie niszczy i osłabia wszelkie gumki, sznurki, żyłki, linki w biżuterii, przez co biżuteria może się zerwać czy zmienić kolor.

Moja rada:
Jeśli biżuteria wygląda na delikatną to powinna być również traktowana w sposób delikatny.

Jeśli Twoja biżuteria jest kosztowna , okazała i kochasz ją to przede wszystkim eksponuj i noś ja wtedy, kiedy jest ku temu okazja, kiedy chcesz wyglądać wyjątkowo pięknie.

Najlepiej zdejmuj biżuterię jak wchodzisz do domu w bezpieczne miejsce i zakładaj ją jako ostatnią przed wyjściem, wtedy nie narazisz swoich błyskotek na uszkodzenia i zabrudzenia.

 

 

A dla Wszystkich tych osób, które nie lubią zdejmować biżuterii i chcą ją nosić na okrągło. To proponuję najbardziej wytrzymałą bizuterię jaką są bransoletki sznurkowe tego typu co na zdjeciu obok. Przetestowane! wytrzymują nawet do 3 lat ciągłego noszenia.